Kontakt

Numer tel.: 602 37 88 00

W jaki sposób działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Czy warto w nią inwestować? Jakich kosztów należy się spodziewać w przypadku jej instalacji?

W jaki sposób działa przydomowa oczyszczalnia ścieków? Czy warto w nią inwestować? Jakich kosztów należy się spodziewać w przypadku jej instalacji?

Na te wszystkie pytania postaramy się znaleźć najlepszą odpowiedź. Jak już pewnie wiadomo, przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetne rozwiązanie, zwłaszcza dla osób, które nie są podłączone do miejskiego systemu wodnokanalizacyjnego. Jest to jeden z głównych powodów, dla których warto rozważyć opcję montażu takiej oczyszczalni. Istnieje wiele rodzajów tego typu urządzeń. O wyborze odpowiedniego sprzętu decyduje wiele czynników, takich jak na przykład liczba użytkowników w gospodarstwie domowym, rodzaj gruntu na jakim będzie instalowana oczyszczalnia, poziom wód gruntowych czy też wielkość działki i jej ukształtowanie. Początkowe koszty montażu przydomowej oczyszczalni są duże w porównaniu do szamba, jednak po krótkim czasie zwracają się. Cena uzależniona jest od wielkości modelu danej oczyszczalni oraz od czynników wcześniej wymienionych. Dodatkowym plusem jest, że eksploatacja przydomowej oczyszczalnie jest dosłownie za darmo. Wydatki, jakie trzeba ponieść w celu utrzymania odpowiedniego stanu oczyszczalni to zakup specjalnych preparatów (bakterii), a także należy pamiętać o systematycznym usuwaniu osadów. Dlatego więc, porównując koszty związane z wywozem szamba rzec można, że oczyszczalnia przydomowa jest lepszym wyjściem.

Ogromną zaletą oczyszczalni jest fakt, że jest bezpieczna dla środowiska. Nie powoduje szkód, a powstające zanieczyszczenia nie wydostają się na zewnątrz. Poza tym, oczyszczalnia jest idealnym rozwiązaniem w każdych warunkach, wystarczy dobrać odpowiedni model, spełniający wszystkie nasze oczekiwania.

Żeby spełnić wszystkie wymagania prawne w przypadku montażu przydomowej oczyszczalni należy pamiętać, aby taką inwestycję zgłosić do odpowiedniego organu administracyjnego, najczęściej jest to starosta. Jeżeli wydajność oczyszczalni przekracza 7,5 m3 na dobę trzeba posiadać pozwolenie na budowę. Inne wymagania, jakie należy spełnić to postawienie przydomowej oczyszczalni w odpowiedniej odległości od ujęcia wody pitnej, z kolei elementy urządzenia minimum dwa metry od granicy działki, przy której znajduje się dom. Poza wymaganiami prawnymi, trzeba pamiętać, że każdy producent podsiada własne zalecenia odnośnie umiejscowienia oczyszczalni. Na uwadze należy mieć również fakt, że według przepisów prawnych, przydomowa oczyszczalnia może zostać pobudowana tylko na terenach, na których nie jest możliwe przyłączenie do kanalizacji.

Przydomowa oczyszczalnia opiera się na dwóch etapach: mechanicznym i biologicznym. Etap pierwszy – mechaniczny – polega na fermentacji nierozpuszczonych związków znajdujących się w osadniku gnilnym. Zanieczyszczania znajdujące się w ściekach są rozkładane na substancje proste, rozpuszczalne oraz nierozpuszczalnie, czyli związki mineralne, które opadają na dno. Cały ten proces trwa 3 dni. Etap drugi – biologiczny – polega na procesach tlenowych, gdzie bakterie usuwają rozpuszczone w wodzie związki organiczne. W taki sposób działa przydomowa oczyszczalnia. Jej technologia oczyszczania określa także rodzaj urządzenia. W ofercie wyróżnione są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym, filtrem piaskowym lub filtrem gruntowo-roślinnym , które wykorzystują złoże biologiczne. Dodatkowo wyróżnia się oczyszczalnie kompaktowe, które pracują m.in. w oparciu o technologię czynnego osadu. Występują również oczyszczalnie hybrydowe, łączące kilka opcji. Jednak najczęstszym, a jednocześnie najtańszym rozwiązaniem są oczyszczalnie z drenażem rozsączającym. Działanie polega na ułożeniu drenażu na żwirowym podłożu, gdzie po wstępnym oczyszczaniu, ścieki przedostają się do drenażu, a później przez żwir, już oczyszczone, spływają do gruntu.

Podsumowując, przydomowe oczyszczalnie ścieków to rozwiązania ekologiczne, wydajne i niezwykle trwałe, i dodatkowo tanie w utrzymaniu. Największą ich zaletą jest to, że są przyjazne dla środowiska oraz posiadają małe koszty eksploatacji. Poniesione wydatki pobudowania takiej oczyszczalni zwracają się bardzo szybko, stąd patrząc na wszystkie plusy takiej inwestycji należy rozważyć opcję jej montażu.

Comments are closed.