Kontakt

Numer tel.: 602 37 88 00

Przydomowe oczyszczalnie ścieków, a studnie głębinowe

Przydomowa oczyszczalnia ścieków, a studnia głębinowa

Jeśli na działce nie ma dostępu do sieci wodociągowej, warto zastanowić się nad wyborem przydomowej oczyszczalni ścieków, bądź studni głębinowej. Inwestycje te różnią się od siebie, dlatego też warto każdej z nich przyjrzeć się z bliska.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie są plusy

W trakcie eksploatacji jedyny koszt, jaki się ponosi, to ten związany ze zużyciem prądu potrzebnego podczas napędzania pompy. Kolejnym atutem jest to, że przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ekologiczna – mamy gwarancję, że żadne szkodliwe ścieki nie dostaną się do gleby, która znajduje się w bezpośrednim otoczeniu budynku. Warto również zdecydować się na przydomową oczyszczalnię ścieków ze względu na to, że jest niezwykle odporna, na co producenci dają zwykle długoletnią gwarancję. Korzystanie z oczyszczalni jest ponadto bardzo proste, więc nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy, by móc ją obsługiwać. Używanie przydomowej oczyszczalni ścieków wiąże się wyłącznie z dostarczaniem enzymów i bakterii do kanalizacji. Co pewien czas trzeba również pamiętać o tym, by wywieźć osad ze zbiornika. Przydomowe oczyszczalnie ścieków są bowiem wykonane w nowoczesnej technologii – jest to zespół urządzeń, które na bieżąco filtrują ścieki, dlatego też nieczystości nie zalegają w zbiorniku. Do plusów można również zaliczyć to, że udaje się w stu procentach wyeliminować nieprzyjemne zapachy, jakie bardzo często pojawiają się podczas użytkowania tradycyjnego szamba.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – jakie są minusy

Instalacja takiego rozwiązania jest dość kosztownym przedsięwzięciem, nawet, jeśli uwzględnimy fakt, że poniesiony wydatek zwraca się po trzech latach. Ponadto będziemy potrzebowali sporo miejsca wokół domu, by można było stworzyć przydomową oczyszczalnię ścieków. Im gospodarstwo domowe jest większe, tym większa jest potrzebna przestrzeń pod oczyszczalnię, co przekłada się również na większe koszty jej utworzenia. Minusem może być również to, że aby stworzyć przydomową oczyszczalnię ścieków, trzeba uzyskać specjalne pozwolenia.

Studnia głębinowa – dlaczego warto

Studnia głębinowa nie potrzebuje tyle miejsca, co oczyszczalnia, gdyż jest to wykopany, bądź wywiercony otwór w gruncie na głębokości warstwy wodonośnej. Studnia głębinowa to rozwiązanie, które cieszy się dużym powodzeniem z racji tego, że przynosi w niedługim okresie spore korzyści finansowe. Nie bez znaczenia jest również wyjątkowa jakość wody – duża liczba warstw filtracyjnych powoduje, że woda, która się przez nie przedostaje, nie zawiera chloru, natomiast zawiera cenne mikroelementy. Ponadto eksploatacja studni głębinowej jest tania – koszty użytkowania wiążą się jedynie ze zużyciem energii elektrycznej wykorzystywanej do napędu pompy.

Studnia głębinowa – jakie są wady

Trzeba liczyć się z tym, że wykonanie studni głębinowej to kosztowna inwestycja. Jeśli na danym terenie nie ma dostępu do kanalizacji, istnieje konieczność wybudowania szamba. Może się tak zdarzyć, że w wodzie znajdzie się nadmierna ilość szkodliwych pierwiastków takich jak mangan, czy żelazo, które można wyeliminować wyłącznie dzięki stacji uzdatniania wody. Jeśli pobór wody wynosi więcej, niż pięć metrów sześciennych na dobę, wówczas potrzebne jest pozwolenie wodnoprawne (jeśli jednak mamy zamiar wykonać studnię głębinową dla jednorodzinnego gospodarstwa domowego, wtedy do takich sytuacji dochodzi bardzo rzadko).

Comments are closed.