Kontakt

Numer tel.: 602 37 88 00

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

Rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków

oczyszczalnia-tunelowa-wymiary-tuneluPrzydomowa oczyszczalnia ścieków to idealna alternatywna dla szamba ekologicznego lub betonowego, na którą decyduje się coraz więcej osób. Dobór odpowiedniego modelu nie jest wprawdzie prosty, ponieważ na rynku istnieje wiele ofert tego typu instalacji. Czym zatem różnią się poszczególne ich rodzaje?

Oczyszczalnia z drenażem rozsączającym

Ten typ oczyszczalni składa się z rur umiejscowionych w wykopie, które nakrywa się żwirem, geowłókniną, a następnie ziemią. Na początku systemu znajduje się osadnik gnilny i studzienka rozdzielająca mająca na celu zatrzymywanie większych zanieczyszczeń. Wybór drenażu pod względem długości zależy przede wszystkim od liczby domowników czy też przepuszczalności gruntu. Jedną z głównych zalet jest nieskomplikowana budowa oraz niska cena zakupu instalacji.

Oczyszczalnia z filtrem piaskowym

Podstawą przydomowej oczyszczalni jest osadnik gnilny, który odpowiada za wstępny etap oczyszczania ścieków. Oczyszczone ścieki kierowane są następnie na filtr piaskowy umiejscowiony w odpowiednim do jego magazynowania nasypie. Filtr może stanowić m. in. żwir, na którym bytują bakterie tlenowe i beztlenowe oraz wiele innych mikroorganizmów odpowiedzialnych za procesy oczyszczania. Zaletą tego typu zbiornika są przede wszystkim niewielkie koszty zakupu urządzenia, prosta konstrukcja, jak i również niskie koszty eksploatacji.

Oczyszczalnie ze złożem biologicznym

W przypadku tego typu instalacji ścieki oczyszczane są poprzez procesy biologicznego rozkładu przy pomocy drobnoustrojów, które znajdują się w zbiorniku. Zbiornik składa się z czterech części, dzięki którym zanieczyszczenia zniwelowane są nawet w 97%. Dopiero tak oczyszczona woda może trafić do gruntu. Uznaje się, że tego rodzaju oczyszczalnia jest bardzo skuteczna i dobrze się sprawdza w niedużych domkach jednorodzinnych lub letniskowych.

Ważny przy zastosowaniu oczyszczalni jest jej montaż, aby system mógł działać prawidłowo. Zatem montaż najlepiej zlecić osobom, które świadczą profesjonalne usługi w tym temacie.

Comments are closed.