Przydomowa oczyszczalnia tunelowa

Poznań, Gniezno, Bydgoszcz, Konin, Toruń

Ekologiczne oczyszczalnie tunelowe

Nowoczesne ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem i są chętnie wykorzystywane jako alternatywa szamb w nowoczesnym budownictwie. Jeśli prawidłowo zamotuje się takie oczyszczalnie oraz zadba o ich serwis i obsługę można liczyć na to, że będą one świetnie służyć nam nawet przez dziesiątki lat. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich osób, które szukają oszczędności i wygody. Przy oczyszczalniach tunelowych prace związane z obsługą będą wymagały jedynie dawkowania bakterii (raz w tygodniu), wywożenia osadu i wymiany filtra raz w roku. Wszystkie elementy tunelowej oczyszczalni ścieków wykonane są w technologii rotomouldingu dzięki temu taka oczyszczalnia charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na działanie sił zewnętrznych. Niska waga oczyszczalni dodatkowo gwarantuje, że można ją z łatwością transportować i montować w mało dostępnych miejscach. Wszystkie zbiorniki zamontowane w gruncie nie wymagają żadnej dodatkowej izolacji cieplnej. Można bez problemu montować je w różnych warunkach klimatycznych, dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać, czy w takim miejscu oczyszczalnia będzie się dobrze sprawdzać, czy będzie złym rozwiązaniem.
Zakłada się, że nowoczesna oczyszczalnia przydomowa powinna być inwestycją, która będzie miała długofalowy charakter zwrotu i dzięki temu będzie przynosić korzyści w dłuższym okresie czasu. Mimo, że tradycyjne szambo można wykonać dużo szybciej i taniej, jednak jego koszty eksploatacji będą na dużo wyższym poziomie niż w przypadku zastosowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlatego musimy założyć pewien okres dla takiej inwestycji, w ramach którego uda się uzyskać odpowiedni zwrot poniesionych kosztów. W przypadku przydomowej oczyszczalni jest to około 3 lat.
Wartością dodaną w przypadku zamontowania przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków jest wygoda w użytkowaniu i minimalny wkład poświęconego czasu w użytkowanie.
Elementem najważniejszym, o którym trzeba myśleć przed kupnem oczyszczalni to jej pojemność. Musimy pamiętać o tym, by pojemność osadnika była odpowiednio dobrana. Chodzi o przetrzymywanie ścieków przez okres trzech dób. Najczęściej obliczenia wykonuje się w ramach mnożenia ilości osób razy 150 litrów razy 3. W ten sposób otrzymamy odpowiednią pojemność osadnika, która powinna znaleźć się w naszym gospodarstwie domowym. Można dodać do tej liczby pewną wartość i powiększyć dla zabezpieczenia osadnik, nie można jednak tego zrobić nadmiernie, gdyż za duży osadnik będzie zmniejszał jakościowe działanie oczyszczalni, ponieważ działanie znajdujących się tam bakterii będzie dużo wolniejsze. Natomiast za mały osadnik będzie ograniczał prawidłowe oczyszczanie ścieków.

Jak działa oczyszczalnia tunelowa?

Pierwszy etap działania takiej oczyszczalni to separacja substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie. Ten etap określa się najczęściej jako podczyszczenie ścieków. W osadniku następuje oddzielenie lekkich substancji od wody (flotacja), które tworzą swego rodzaju kożuch od substancji, które są cięższe i będą spadać na dno zbiornika. W ramach sedymentacji na dnie zbiornika tworzy się osad. Pojawiające się tam zanieczyszczenia będą rozkładane w pierwszej fazie fermentacji beztlenowej.
Jeśli osadnik będzie dobrze wykonany można liczyć na to, że uda się usunąć około 65% zawiesin i ponad 40% zanieczyszczeń o organicznym charakterze. Gdy dojdzie do wstępnego podczyszczenia ścieków następnie będą one przepływać prze filtr do tunelu rozsączającego, w którym będzie dochodziło do ich dalszego czyszczenia. Jest to ważny etap oczyszczania, który określa się jako tlenowe doczyszczanie ścieków. Wykorzystuje się w tym momencie proces tlenowy, w ramach którego dochodzi do biochemicznego rozkładu zanieczyszczeń. Stosuje się do tych działań bakterie, dla których ścieki są pokarmem.

Tunele rozsączające

W przypadku oczyszczalni, które przygotowane są z tunelem rozsączającym można mówić o rozwiązaniach, które są wygodne w samodzielnym montażu i nie niosą za sobą żadnych problemów z codzienną eksploatacja. W przypadku rozsączenia można mówić o infiltracji ścieków do gruntu w ramach dużej powierzchni natomiast tunele rozsączające zmniejszają tą powierzchnię do minimum. Czyszczenie dokonuje się w ramach sorpcji biologicznej, to znaczy, że składniki chemiczne są zatrzymywane przy udziale systemów korzeniowych drzew i drobnoustrojów glebowych.

Montaż oczyszczalni tunelowej krok po kroku w Bydgoszczy

 

Przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Mimo iż szambo to popularne rozwiązanie to jednak przydomowa oczyszczalnia ścieków jest ekologiczna i niemal bezobsługowa a jej eksploatacja zdecydowanie tańsza. Na co zwrócić uwagę podczas planowania miejsca na przydomową oczyszczalnię i jak krok po kroku wygląda jej montaż? Przygotowaliśmy kompleksowy poradnik z wykonania usługi montażu oczyszczalni tunelowej w Bydgoszczy.

 

Zlecenie wykonania oczyszczalni tunelowej w Bydgoszczy

 

Skontaktował się z nami klient z Bydgoszczy, który rozważał montaż oczyszczalni tunelowej w domu jednorodzinnym. Przed wykonaniem zadania udaliśmy się na miejsce, aby oszacować wielkość pojemnika, sprawdzić warunki techniczne oraz odpowiedzieć na jego pytania i rozwiać wszelkie wątpliwości.

 

Na początkowym etapie prac związanych z budową przydomowej oczyszczalni ścieków
Dobrze jest wykonać badanie geologiczne lub test perlokacyjny.

 

Od ich wyników zależeć będzie wybór rodzaju oczyszczalni. Następnie należy zgłosić budowę oczyszczalni w Starostwie Powiatowym.

 

Budowa oczyszczalni tunelowej krok po kroku: planowanie

 

Na etapie planowania montażu oczyszczalni ścieków poza wyborem jej rodzaju i wielkości, trzeba ustalić miejsce jej usytuowania na działce. O lokalizacji przydomowej oczyszczalni ścieków decyduje konieczność zachowania odpowiednich odległości od innych obiektów usytuowanych na posesji. Planując usytuowanie oczyszczalni ścieków, należy upewnić się, że nieczystości nie przedostaną się do wód gruntowych.

 

Lokalizacja oczyszczalni – odległości

 

Planując usytuowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, trzeba wziąć pod uwagę odległości od:

 

  • ujęć wodnych = minimum 30 metrów
  • innych budynków = minimum 3 metry i maksymalnie 10-15 metrów
  • granicy działki i drogi = minimum 2 metry
  • ścian zabudowań mieszkalnych wyposażonych w okna lub drzwi = 5 metrów
  • drzew i dużych krzewów = minimum 3 metry
  • rur z gazem i wodą = 1,5 metra
  • kabli elektrycznych = 0,8 metra
  • kabli telekomunikacyjnych = 0,5 metra

 

Budowa oczyszczalni tunelowej krok po kroku: instalacja tunelowej oczyszczalni ścieków

 

  • Prace związane z instalacją oczyszczalni rozpoczęliśmy od zebrania humusu, czyli wierzchniej warstwy ziemi.
  • Następnie wykonaliśmy wykop, w którym zamieścimy zbiornik.
  • Na dno wykopu wysypaliśmy 10-cm warstwę piasku w przypadku gruntów ciężkich należy wykonać podsypkę z piasku i cementu.
  • Tunele powinny być ułożone w poziomie bez żadnego spadku, dlatego zbiornik oczyszczalni umieściliśmy na podsypce i dobrze go wypoziomowaliśmy. Jest to dla nas istotne, ponieważ chcemy zachować odpowiedni kierunek przepływu ścieków.
  • Kolejnym etapem montażu tunelowej oczyszczalni ścieków na posesji przy domu było stopniowe zasypywanie wykopu oraz napełnianie zbiornika wodą, aby zrównoważyć siły parcia. Trzeba pamiętać, aby poziom wody w zbiorniku był wyższy o 10 cm od poziomu zasypywania.
  • Po zamontowaniu zbiornika włożyliśmy do włazu rewizyjnego kosz filtra i wypełniliśmy go puzzolaną.
  • Montaż oczyszczalni tunelowej wykonywaliśmy w taki sposób, że pokrywy włazów rewizyjnych pozostają nad ziemią, aby był dostępne do wykonania prac serwisowych.
  • Aby oczyszczalnia ścieków prawidłowo odprowadzała gazy, urządzenie przyłączyliśmy do systemu wentylacji wysokiej.
  • Kolejnym krokiem w pracach związanych z montażem tunelowej oczyszczalni ścieków było wypoziomowanie systemu i podłączenie go do jednostki sterującej.

 

Budowa oczyszczalni tunelowej krok po kroku: montaż tunelu rozsączającego

 

Wykopaliśmy złoże filtracyjne o szerokości minimum 150 cm. A następnie zasypaliśmy je 30-40 cm żwiru płukanego o granulacji 4/32 ułożyliśmy w nim tunele rozsączające. Całość przykryliśmy geowłókniną, której brzegi wywinęliśmy do góry i przysypaliśmy gruntem rodzimym. Zapewni ona ochronę tunelom drenarskim przed zabrudzeniem oraz jest dla nich osłoną przed korzeniami.