Biologiczna oczyszczalnia ścieków – co musisz wiedzieć?

Biologiczna oczyszczalnia ścieków - co musisz wiedzieć

Rozważasz montaż biologicznej oczyszczalni ścieków, ale w Twojej głowie pojawia się mnóstwo pytań? Przygotowaliśmy obszerne kompendium wiedzy na ten temat, w którym rozwiewamy wątpliwości i odpowiadamy na popularne pytania dotyczące z przydomowej oczyszczalni ścieków.

 

Czego nie można używać przy oczyszczalni biologicznej?

 

W celu sprawnego i bezawaryjnego działania przydomowej oczyszczalni ścieków należy dbać o to, aby do oczyszczalni trafiały jedynie ścieki komunalno-bytowe. Co nie powinno trafiać do oczyszczalni biologicznej? Niekorzystnie na jej pracę wpływają:

 

  • tłuszcze i oleje – ograniczają mikroorganizmom dostęp tlenu;
  • silne detergenty zmieniają warunki w biologicznych oczyszczalniach ścieków na niekorzystne dla znajdujących się w nich bakterii;
  • pozostałości jedzenia;
  • odpady higieniczne i kosmetyczne – chusteczki nawilżane, pieluchy;
  • substancje toksyczne – farby, kwasy, rozpuszczalniki;
  • składniki z urządzeń gospodarstwa domowego np. sól ze stacji zmiękczającej wodę.

 

Wszystkie powyżej wymienione produkty niekorzystnie wpływają na stan osadu czynnego w biologicznej oczyszczalni ścieków. Tłuszcze mogą zatykać urządzenia i przewody oczyszczalni. Również duże ilości czystej wody mogą negatywnie wpływać na działanie oczyszczalni ścieków.

 

Jak często trzeba opróżniać przydomową oczyszczalnię ścieków?

 

Aby ekologiczna oczyszczalnia ścieków działała bezproblemowo, zaleca się opróżniać osadnik gnilny raz w roku. Usuwanie nierozłożonych ścieków najlepiej zlecić profesjonalnej firmie, która zapewni bezpieczną utylizację nieczystości.

 

Czy z oczyszczalni biologicznej śmierdzi?

 

Przestrzeganie zasad użytkowania sprawia, że nowoczesne biologiczne oczyszczalnie ścieków nie wydzielają zapachów. Ważnym aspektem ich użytkowania jest systematyczne stosowanie preparatów biologicznych wzbogaconych o żywe kultury bakterii. Nieprzyjemne zapachy z oczyszczalni biologicznej mogą być wynikiem obumarcia znajdującej się w niej flory bakteryjnej.

 

Co można zrobić z wodą z oczyszczalni biologicznej?

 

Woda odzyskana z oczyszczalni biologicznej może być wykorzystana do podlewania trawnika i roślin ozdobnych. Ze względu na to, iż znajdują się w niej pozostałości zanieczyszczeń, nie zaleca się stosować wody z przydomowej oczyszczalni ścieków do podlewania warzywnika.

 

Jak widać, pytań związanych z biologiczną oczyszczalnią ścieków jest mnóstwo. Rozważasz to rozwiązanie w swoim ogrodzie?

 

Skontaktuj się z Primeko.pl – wiele lat doświadczenia, tysiące zamontowanych przydomowych oczyszczalni ścieków i zadowolonych klientów sprawiają, że rozwiejemy wszelkie wątpliwości i dopasujemy najlepsze rozwiązania do potrzeb Twojej rodziny lub firmy.

 

Obraz Lena Lindell z Pixabay