Przydomowa oczyszczalnia tunelowa

Ekologiczne oczyszczalnie tunelowe

Nowoczesne ekologiczne przydomowe oczyszczalnie ścieków cieszą się obecnie coraz większym zainteresowaniem i są chętnie wykorzystywane jako alternatywa szamb w nowoczesnym budownictwie. Jeśli prawidłowo zamotuje się takie oczyszczalnie oraz zadba o ich serwis i obsługę można liczyć na to, że będą one świetnie służyć nam nawet przez dziesiątki lat. Jest to bardzo korzystne rozwiązanie dla wszystkich osób, które szukają oszczędności i wygody. Przy oczyszczalniach tunelowych prace związane z obsługą będą wymagały jedynie dawkowania bakterii (raz w tygodniu), wywożenia osadu i wymiany filtra raz w roku. Wszystkie elementy tunelowej oczyszczalni ścieków wykonane są w technologii rotomouldingu dzięki temu taka oczyszczalnia charakteryzuje się dużą wytrzymałością oraz odpornością na działanie sił zewnętrznych. Niska waga oczyszczalni dodatkowo gwarantuje, że można ją z łatwością transportować i montować w mało dostępnych miejscach. Wszystkie zbiorniki zamontowane w gruncie nie wymagają żadnej dodatkowej izolacji cieplnej. Można bez problemu montować je w różnych warunkach klimatycznych, dzięki czemu nie trzeba się zastanawiać, czy w takim miejscu oczyszczalnia będzie się dobrze sprawdzać, czy będzie złym rozwiązaniem.
Zakłada się, że nowoczesna oczyszczalnia przydomowa powinna być inwestycją, która będzie miała długofalowy charakter zwrotu i dzięki temu będzie przynosić korzyści w dłuższym okresie czasu. Mimo, że tradycyjne szambo można wykonać dużo szybciej i taniej, jednak jego koszty eksploatacji będą na dużo wyższym poziomie niż w przypadku zastosowania przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlatego musimy założyć pewien okres dla takiej inwestycji, w ramach którego uda się uzyskać odpowiedni zwrot poniesionych kosztów. W przypadku przydomowej oczyszczalni jest to około 3 lat.
Wartością dodaną w przypadku zamontowania przydomowej ekologicznej oczyszczalni ścieków jest wygoda w użytkowaniu i minimalny wkład poświęconego czasu w użytkowanie.
Elementem najważniejszym, o którym trzeba myśleć przed kupnem oczyszczalni to jej pojemność. Musimy pamiętać o tym, by pojemność osadnika była odpowiednio dobrana. Chodzi o przetrzymywanie ścieków przez okres trzech dób. Najczęściej obliczenia wykonuje się w ramach mnożenia ilości osób razy 150 litrów razy 3. W ten sposób otrzymamy odpowiednią pojemność osadnika, która powinna znaleźć się w naszym gospodarstwie domowym. Można dodać do tej liczby pewną wartość i powiększyć dla zabezpieczenia osadnik, nie można jednak tego zrobić nadmiernie, gdyż za duży osadnik będzie zmniejszał jakościowe działanie oczyszczalni, ponieważ działanie znajdujących się tam bakterii będzie dużo wolniejsze. Natomiast za mały osadnik będzie ograniczał prawidłowe oczyszczanie ścieków.

Jak działa oczyszczalnia tunelowa?

Pierwszy etap działania takiej oczyszczalni to separacja substancji, które nie rozpuszczają się w wodzie. Ten etap określa się najczęściej jako podczyszczenie ścieków. W osadniku następuje oddzielenie lekkich substancji od wody (flotacja), które tworzą swego rodzaju kożuch od substancji, które są cięższe i będą spadać na dno zbiornika. W ramach sedymentacji na dnie zbiornika tworzy się osad. Pojawiające się tam zanieczyszczenia będą rozkładane w pierwszej fazie fermentacji beztlenowej.
Jeśli osadnik będzie dobrze wykonany można liczyć na to, że uda się usunąć około 65% zawiesin i ponad 40% zanieczyszczeń o organicznym charakterze. Gdy dojdzie do wstępnego podczyszczenia ścieków następnie będą one przepływać prze filtr do tunelu rozsączającego, w którym będzie dochodziło do ich dalszego czyszczenia. Jest to ważny etap oczyszczania, który określa się jako tlenowe doczyszczanie ścieków. Wykorzystuje się w tym momencie proces tlenowy, w ramach którego dochodzi do biochemicznego rozkładu zanieczyszczeń. Stosuje się do tych działań bakterie, dla których ścieki są pokarmem.

Tunele rozsączające

W przypadku oczyszczalni, które przygotowane są z tunelem rozsączającym można mówić o rozwiązaniach, które są wygodne w samodzielnym montażu i nie niosą za sobą żadnych problemów z codzienną eksploatacja. W przypadku rozsączenia można mówić o infiltracji ścieków do gruntu w ramach dużej powierzchni natomiast tunele rozsączające zmniejszają tą powierzchnię do minimum. Czyszczenie dokonuje się w ramach sorpcji biologicznej, to znaczy, że składniki chemiczne są zatrzymywane przy udziale systemów korzeniowych drzew i drobnoustrojów glebowych.