Hybrydowe przydomowe oczyszczalnie ścieków

Poznań, Gniezno, Bydgoszcz, Konin, Toruń

Oczyszczalnie ścieków typu NV mają przeznaczenie by sprawnie i bezproblemowo oczyszczać ścieki bytowo-gospodarcze pochodzące z budynków nie podłączonych do stałej sieci kanalizacyjnej. Takie urządzenie przygotowane zostało w technologii złoża zanurzonego, która może zagwarantować usuwanie ścieków bytowych z zanieczyszczeń mineralnych oraz organicznych. NV to nowoczesny system, który przygotowywany jest w typoszeregu aż czterech różnych modułów. Tym samym będzie to idealne rozwiązanie dla niewielkich szkół, ośrodków zdrowia, małych barów, ośrodków kempingowych, małych hoteli a także do domów jednorodzinnych, bądź budynków wielorodzinnych. Przede wszystkim produkt ten skierowany jest do tych osób, które poszukują wygodnego sposobu zagospodarowania ścieków na własnym terenie.

BioSolid bez osadnika
BioSolid bez osadnika

Budowa oczyszczalni hybrydowej

Przydomowa oczyszczalnia ścieków w typie NV łączy ze sobą zanurzone złoże biologiczne i osad czynny. Sam zbiornik ma kształt stożka i wykonany jest ze specjalnie wzmocnionego włókna szklanego oraz dobrze przygotowanej żywicy poliestrowej. W środku tego elementu znajduje się kolejny zbiornik, który nie ma dna i ma mniejszą średnicę, na jego ściankach umieszczone jest stałe złoże zanurzone gdzie dochodzi do gromadzenia mikroorganizmów doczyszczających ściek. Drugi zbiornik zwęża się również ku dołowi całego zbiornika co powoduje dobre mieszanie się osadu. Pierwsza część zbiornika stanowi komorę, w której dochodzi do napowietrzania. W drugiej przygotowana jest przestrzeń między zbiornikami. Tam też funkcjonuje strefa biologiczna, gdzie dochodzi do oczyszczania ścieków. Kształt oczyszczalni pozwala zamontować ją w trudnych warunkach gruntowo wodnych – nawet w przypadku podwyższonego poziomu wody gruntowej. Trzy wysokości korpusu górnego oczyszczalni umożliwiają jej zagłębienie poniżej 1,2m.

Moduł z szambem
Oczyszczalnia hybrydowa zainstalowana w Bydgoszczy

Budowa oczyszczalni hybrydowej

Hybrydowa oczyszczalnia przydomowa NV pracuje w ramach nowoczesnej technologii i działa przy nisko obciążonym osadzie czynnym w połączeniu z dobrze dopasowanym złożem biologicznym. Powstający osad czynny podczas ciągłego i intensywnego napowietrzania miesza się ze świeżymi ściekami doprowadzonymi bezpośrednio do reaktora biologicznego. Powietrze wykonuje tu podwójną pracę dostarcza tlen do mikroorganizmów co powoduje ich rozrost oraz aktywnie miesza ściek. W komorze napowietrzania dzięki pracy osadu i złoża biologicznego następuje oczyszczenie ścieku a opadające cząsteczki są stale unoszone do góry. Osad czynny trafia do osadnika wtórnego gdzie sedymentuje a oczyszczone ścieki trafiają do odpływu przez kanał z przelewem zębatym. Podczas połączenia obu technologii dokonuje się stabilizacja osadu, który zostaje w reaktorze.