Przydomowe oczyszczalnie ścieków a ekologia

las

Oczyszczalnia ścieków to jeden z najskuteczniejszych sposobów usuwania nieczystości z gospodarstw domowych. Nie tylko zapobiega zanieczyszczeniom środowiska, ale także zapewniają mnóstwo korzyści dla natury. Dlaczego przydomowa oczyszczalnia ścieków to proekologiczne rozwiązanie? Wyjaśniamy w artykule.

 

Działanie oczyszczalni ścieków

Zanim zrozumiesz, w jaki sposób oczyszczalnie ścieków mogą pomóc środowisku naturalnemu, dobrze poznać sposób ich działania. Ludzie zamieszkujący na obszarach wiejskich, gdzie nie doprowadzono kanalizacji, mają jedynie dwa wyjścia: szambo lub przydomowa oczyszczalnia ścieków. Oczyszczalnie ścieków dbają o czystą wodę i pomagają chronić środowisko. Przydomowe oczyszczalnie ścieków w przeciwieństwie do szamb nie tylko odbierają, ale także oczyszczają i usuwają zanieczyszczenia z wód ściekowych pochodzących z naszych domostw, czyli z toalet, zlewów, wanien, pryszniców i pralek oraz wszystkich innych urządzeń wykorzystujących wodę. Najprostszym i znanym od lat systemem odprowadzania ścieków jest szambo. Jednak nie jest to proekologiczne rozwiązanie. Dlatego też coraz więcej domostw, przedsiębiorstw, osiedli i instytucji decyduje się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków. Jakie są zalety tego typu rozwiązania?

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków zalety dla natury

Usuwa zanieczyszczenia, toksyny i bakterie

Przydomowe oczyszczalnie ścieków są zaprojektowane w taki sposób, aby usuwać z nieczystości płynnych szkodliwe toksyny, amoniak, chorobotwórcze bakterie, zanieczyszczenia i substancje chemiczne. Dzięki temu w przeciwieństwie do fekaliów znajdujących się w szambach, po oczyszczeniu w przydomowej oczyszczalni, woda może być odprowadzona do naturalnych cieków wodnych. Korzystanie z tego rozwiązania obniża poziom zanieczyszczeń oraz jest ekologiczne. Odzyskaną w ten sposób wodę możesz używać do podlewania roślin w ogrodzie. Stosowanie wody z recyklingu zmniejsz ślad węglowy i pozwoli zaoszczędzić pieniądze na rachunkach za wodę.

 

Zdrowsze rozwiązanie dla ludzi

Nieczystości w szambach są “składowane” aż do momentu ich wywiezienia. W efekcie mogą zagrażać zdrowiu ludzi. Zdecydowanie lepszym rozwiązaniem jest montaż i użytkowanie przydomowej oczyszczalni ścieków, ponieważ ograniczamy narażenie na szkodliwe patogeny oraz eliminujemy możliwość zanieczyszczenia ziemi i wód gruntowych. Nowoczesne przydomowe oczyszczalnie ścieków dodatkowo są niemal bezzapachowe.

 

Oczyszczalnie są mniej szkodliwe dla dzikich zwierząt

Kolejną zaletą posiadania przydomowej oczyszczalni ścieków jest ich pozytywny wpływ na lokalną przyrodę i ekosystem. Czystsze otoczenie oraz cieki wodne przyciągają więcej dzikich zwierząt.

Około 80% ścieków produkowanych na całym świecie wraca do rzek, mórz i cieków wodnych bez wcześniejszego oczyszczenia. Dlatego teraz bardziej niż kiedykolwiek wcześniej powinniśmy zwrócić uwagę na ten problem i w miarę możliwości jak najczęściej korzystać z ekologicznych rozwiązań, jakimi są przydomowe oczyszczalnie ścieków, które zapewniają bardziej zrównoważone środowisko.