Serwis przydomowych oczyszczalni ścieków

Serwis przydomowych oczyszczalni ścieków

Przydomowe oczyszczalnie ścieków to ekologiczna alternatywa dla szamb i często jedyny wybór dla mieszkańców wsi i domostw położonych na terenach z ograniczonym dostępem do kanalizacji. W związku z tym coraz bardziej popularną usługą jest serwis i oczyszczanie przydomowej oczyszczalni ścieków. Dlaczego nie należy jej bagatelizować?

 

Oczyszczalnia ścieków – ekonomiczne rozwiązanie na lata

 

Zależnie od rodzaju a w przypadku najtańszych oczyszczalni, cykl życia oczyszczalni ścieków wynosi około 10-15 lat. Po tym czasie należy wykonać wymianę lub oczyścić złoże drenażowe. Użytkownicy oczyszczalni ścieków muszą pamiętać, by do toalety oraz zlewów nie wlewać detergentów w dużych ilościach przekraczających zalecane dawki. W razie zapotrzebowania powinni wybrać chemię BIO bakteryjną. Wywóz szamba średnio dobywa się około 17 razy w roku. Za każdy należy uiścić opłatę 250-300 zł, co rocznie daje kwotę około 4-5 tys. złotych. Tyle właśnie można zaoszczędzić, decydując się na budowę oczyszczalni przydomowej.

 

Dlaczego serwis oczyszczalni ścieków jest ważny?

 

Działania serwisowe Primeko.pl redukują ilość wywozu i ewentualny zakup nowej oczyszczalni ścieków, a także dość szybko zwracają koszty takiej operacji. Jednym z polecanych rozwiązań jest zastosowanie tuneli rozsączających lub drenażu. Po wykonaniu wymiany drenażu kolejną wymianę złoża oczyszczalni ścieków należy przeprowadzić za około 15 lat.

 

Proces usuwania nieczystości z oczyszczalni ścieków

 

W zbiorniku oczyszczalni następuje proces rozdzielenia nieczystości płynnych, lekkie unoszą się na górze flotacja, a ciężkie osadzają na dnie zbiornika sedymantacja. Całość przechodzi przez filtr i trafia do rur rozsączających, a następnie jest rozprowadzane do gruntu. Nieczystości z przydomowej oczyszczalni ścieków nie śmierdzą. A do toalety trzeba wlewać bakterie i enzymy biologiczne, które niwelują zapachy i pomagają rozłożyż nieczystości.

 

Przydomowa oczyszczalnia ścieków – o czym musi pamiętać użytkownik?

 

Budowa przydomowej oczyszczalni ścieków niesie za sobą mnóstwo korzyści. To wydajne i niemal bez obsługowe urządzenia, które są ekologiczną alternatywą dla szamba. Wśród niewątpliwych zalet tego rozwiązania wyliczyć można niskie koszty eksploatacji oraz szczelność i trwałość. Bardzo ważne jest jednak prawidłowe użytkowanie przydomowej oczyszczalni ścieków oraz jej czyszczenie i kontrola niektórych elementów.

 

Właściciele domów z przydomową oczyszczalnią ścieków powinni pamiętać o ich regularnych serwisach i przeglądach. Eksploatacja oczyszczalni nie wymaga specjalistycznych umiejętności oraz wiedzy. Jednak wykwalifikowani profesjonaliści z Primeko.pl oferują kompleksowy serwis i naprawę lub wymianę oczyszczalni ścieków.

 

Oczyszczalnia ścieków – istotne zasady użytkowania

 

Niezbędne są regularne przeglądy oczyszczalni ścieków, aby zapewnić prawidłową pracę urządzenia. Systematyczne wytworzenie osadu z osadnika gnilnego nie dopuści do jego przepełnienia czy utworzenia się kożucha. Czynność tę warto powtarzać minimum raz w roku.

 

Kolejna ważna sprawa przy eksploatacji oczyszczalni to czyszczenie filtrów oczyszczalni. Dla pełnej drożności zalecamy wykonywać to raz na kwartał lub raz na pół roku.

 

Poza tym sprawdzanie elementów oczyszczalni oraz płukanie pompy, uzupełnianie bakterii, kontrola składu odpływu i regulacja natleniania są bardzo ważne. Wszystkie czynności dotyczące eksploatacji i dbania o przydomową oczyszczalnię ścieków powinny być wypisane w instrukcji obsługi. Zalecenia te mogą się nieco różnić w zależności od rodzaju oczyszczalni.

 

Jak zapobiegać problemom z drenażem w oczyszczalni ścieków?

 

Wdrożenie zasad eksploatacji oczyszczalni ścieków zminimalizuje ryzyko wystąpienia trudności i problemów. Zapobiegnie powstawaniu zatorów oraz innych problemów z drenażem. Bardzo ważne są okresowe przeglądy instalacji, które można dokonywać 1-2 razy w roku. Serwis, naprawa i modernizacja oczyszczalni ścieków na czas to gwarancja jej bezproblemowego działania przez wiele lat. Poza tym, w razie jakichkolwiek problemów z działaniem lub obsługą przydomowych oczyszczalni ścieków warto skontaktować się z Primeko.pl, ponieważ dbamy o naprawę i prawidłową eksploatację urządzenia. Pomożemy nie tylko w przypadku nieprzyjemnych zapachów, braku odpływu wody czy zapchanych drenaży. Zweryfikujemy poziom osadów w osadniku gnilnym oraz pomożemy w jego opróżnieniu. Wyczyścimy i wymienimy materiał filtrujący, wykonamy pomiar ilości tlenu w komorze reaktora biologicznego. Zadbamy o optymalizację parametrów pracy, wymienimy pompy czy założymy filtry. Masz jakiekolwiek problemy z przydomową oczyszczalnią ścieków? Skontaktuj się z doświadczonym https://primeko.pl/.