Technologie stosowane w oczyszczalniach tunelowych: innowacyjne rozwiązania dla efektywnego przetwarzania ścieków

zasypywanie wykopu z oczyszczalnią ekologiczną

Oczyszczalnie ścieków to coraz bardziej popularny wybór wśród właścicieli nieruchomości. Są montowane nawet tam, gdzie jest możliwość podłączenia do kanalizacji miejskiej. Jakie innowacyjne rozwiązania dla efektywnego przetwarzania ścieków w nich zastosowano? Poznaj technologie stosowane w oczyszczalniach tunelowych.

 

Przegląd technologii stosowanych w oczyszczalniach tunelowych

 

  • Oczyszczanie beztlenowe – surowe ścieki wpływają grawitacyjnie do osadnika gnilnego.
  • Filtracja – podoczyszczone ścieki przepływają do kolejnego etapu oczyszczania, który zachodzi w drenażu roztaczającym.
  • Naturalne procesy oczyszczania tlenowego polegają na biochemicznym rozkładzie zanieczyszczeń z udziałem bakterii.
  • Separacja (podoczyszczanie ścieków) substancji nierozpuszczających się w wodzie
  • Procesy osadzania – oddzielenie substancji nierozpuszczalnych w wodzie. Te cięższe opadają na dno zbiornika, a tłuszcze i oleje tworzą tzw. kożuch:
  • sedymetacja – opadanie części stałych ze ścieków na dno osadnika;
  • flotacja – unoszenie się lżejszych substancji na powierzchni ścieków;
  • separacja – oddzielenie zanieczyszczeń sedymentujących i flotujących od klarownych ścieków;
  • fermentacja beztlenowa wydzielonych osadów.

 

Proces oczyszczania ścieków

 

Proces oczyszczalnia ścieków w oczyszczalniach tunelowych wykorzystuje technologię drenażów oraz naturalne procesy biologiczne, zachodzące dwuetapowo. Dzięki zastosowaniu kilku modułów ścieki poddawane zostają różnym procesom. Są napowietrzane, doczyszczane w komorach tunelowych, a następnie oczyszczane i odprowadzane do gruntu. Procesy doczyszczania wykonywane są zarówno wewnątrz, jak i na zewnątrz urządzeń. Niewątpliwą zaletą wyboru oczyszczalni tunelowej jest możliwość rozbudowywania tuneli.

 

Zalety wyboru oczyszczalni tunelowej

 

Wśród mnóstwa zalet przydomowej oczyszczalni ścieków niewątpliwie istotne są niskie koszty eksploatacji oraz wyeliminowanie przykrych zapachów. Wytrzymała konstrukcja może być zamontowana nawet na niewielkiej działce, a odporność na korozję i agresywne środowisko gruntowe sprawia, że przy odpowiednim użytkowaniu oczyszczalnia tunelowa bezproblemowo posłuży przez wiele lat.

 

Oczyszczalnia ścieków z drenażem tunelowym a ekologia

 

Oczyszczalnia tunelowa to innowacyjne i proekologiczne rozwiązanie, które zyskuje na popularności w nowoczesnym budownictwie. Odpowiednio zamontowana, użytkowana i serwisowana posłuży przez wiele lat.