Przydomowa biologiczna oczyszczalnia ścieków to doskonałe rozwiązanie w dzisiejszych czasach. Dobrze zaprojektowana i wykonana z należytą starannością staje się inwestycją przyszłości, niosącą szereg korzyści, a dodatkowo może pomóc rozwiązać problem z suszą. Zapewnia mnóstwo korzyści dla klimatu, portfela, ogrodnictwa i rolnictwa, a także środowiska naturalnego. Przygotowaliśmy przewodnik, który wyjaśnia, czym są oraz jak działają biologiczne oczyszczalnie ścieków.
Wyróżniamy:
Ściekami nazywamy zanieczyszczenia odprowadzane z domów, przedsiębiorstw, instytucji i firm. Składają się ze zużytej wody, substancji stałych, płynnych, gazowych, radioaktywnych oraz bakterii, zawiesin i koloidów. W zależności od tego, czy powstają na terenach miejskich, terenach rolniczych, w domach czy w zakładach przemysłowych wyróżniają się różnym składem i stopniem zanieczyszczenia.
Oczyszczanie nieczystości płynnej to nie fanaberia a konieczność. Dlaczego? Po pierwsze nieoczyszczone ścieki są ogromnym zagrożeniem dla środowiska naturalnego, w tym wód gruntowych i głębinowych, a w efekcie dla ludzi i zwierząt pijących z nich wodę. W związku z tym stanowią zagrożenie dla zdrowia i życia ludzi. Poza tym nieoczyszczone ścieki są źródłem nieprzyjemnych zapachów i toksycznych gazów. Warto podkreślić, że istnieją różne rodzaje oczyszczalni ścieków, a na swoją posesję można wybrać tę, skrojoną na miarę własnych potrzeb.
Wylicza się mnóstwo negatywnych skutków działania tradycyjnych oczyszczalni ścieków, które wpływają na pracowników oczyszczalni, mieszkających w okolicy ludzi, a także środowisko naturalne.
W ostatnich latach na popularności zyskują przydomowe oczyszczalnie ścieków. Wśród najczęstszych powodów wylicza się aspekty ekologiczne i ekonomiczne, jednak zalet ich stosowania jest mnóstwo. Poza tym decydując się na montaż przydomowej oczyszczalni ścieków w momencie projektowania domu, można dopasować rozwiązanie do oczekiwań właścicieli oraz warunków technicznych działki.
Przydomowe oczyszczalnie ścieków stały się alternatywą do popularnych wcześniej szamb czy sposobu odprowadzania ścieków z domu do kanalizacji miejskiej. Konieczność oczyszczania nieczystości płynnych regulują przepisy prawa w naszym kraju. Istnieją różne rodzaje przydomowych oczyszczalni ścieków.
Dzieli się je na:
Biologiczna oczyszczalnia ścieków zaliczana jest do nowoczesnych sposobów oczyszczania nieczystości płynnych z gospodarstw domowych. Wykorzystuje aktywne złoża biologiczne oraz czynny osad. W warunkach tlenowych oraz beztlenowych rozkłada i mineralizuje nieczystości, dzięki wykorzystaniu mikroorganizmów. W obrębie jednego urządzenia następuje oczyszczanie biologiczne ścieków, a uzyskaną w ten sposób oczyszczoną wodę można ponownie wykorzystać. Biologiczne oczyszczanie ścieków składa się z pięciu różnych etapów: przesiewania, usuwania materiałów mineralnych, sedymentacji, obróbki biologicznej i osadzania ostatecznego.
Oczyszczalnie biologiczne to bezpieczne i bezobsługowe rozwiązanie. Zazwyczaj wystarczy jedynie co 14 dni aplikować odpowiednią dawkę preparatu bakteryjnego do toalety. Nagromadzony w biologicznej oczyszczalni osad trzeba wywozić co 9 miesięcy, podobnie jak co miesiąc wywozi się szambo. Wśród mnóstwa korzyści z posiadania przydomowej oczyszczalni biologicznej wyliczyć można odzysk wody. To ekonomiczne rozwiązanie pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę i kanalizację. Roczny koszt utrzymania biologicznej oczyszczalni ścieków wynosi około 400 zł.
Posiadanie zbiornika retencyjnego, zwanego przepompownią, ułatwia gromadzenie wody, która doskonale sprawdzi się do podlewania ogrodu. Dzięki zawartości fosforanów i azotanów woda z biologicznej oczyszczalni ścieków korzystnie wpływa na rośliny ogrodowe.
Już na etapie projektowania nieruchomości warto podjąć decyzję o sposobie odprowadzania nieczystości lub zdecydować się na oczyszczanie ścieków. Wybór odpowiedniego rozwiązania zależy od różnorodnych czynników, takich jak dostępność sieci kanalizacyjnej czy powierzchnia działki. Dlaczego konsumenci na całym świecie tak chętnie wybierają przydomowe oczyszczalnie? Poznaj wszystkie jej zalety.
Konstrukcja i sposób działania oczyszczalni biologicznej sprawia, że inwestycja zwraca się po kilku latach od uruchomienia. Niektóre firmy oferują 10 lat gwarancji, a to sprawia, że biologiczna oczyszczalnia posłuży domownikom przez wiele lat. Kolejną zaletą są niewielkie koszty eksploatacyjne, gdyż poza projektem, zakupem i montażem, jedyne wydatki wiążą się z wypompowaniem nagromadzonych nieczystości raz w roku oraz uzupełnianiem biopreparatu bakterii. Bezobsługowy system jest komfortowy dla użytkowników. A dodatkowo oczyszczalnia ekologiczna wykorzystuje naturalne procesy glebowe, by bezpiecznie i neutralnie odprowadzić ścieki. W efekcie korzystnie wpływa na ogród. Dzięki temu jest to rozwiązanie ekologiczne i ekonomiczne.
Rozważasz inwestycję, jaką jest oczyszczanie biologiczne? Sprawdź, jakie są kolejne etapy budowy przydomowej oczyszczalni biologicznej. Dowiedz się, jakich formalności należy dopełnić.
Prace związane z budową i montażem oczyszczalni ścieków najlepiej zaplanować na wiosnę, lato lub wczesną jesień. Późną jesienią, zimą czy wczesną wiosną ziemia może być zbyt mokra lub zmarznięta, co w efekcie może utrudniać wykopy. Jak powinien przebiegać prawidłowy montaż biologicznej oczyszczalni na twojej posesji?
Jednymi z najpopularniejszych oczyszczalni ścieków aktualnie — z wielu względów — są te biologiczne. Zajmują niewiele miejsca, a z tego względu można je usytuować niemal na każdej działce niezależnie od jej wielkości oraz rodzaju gruntu i poziomu wód gruntowych.
Zbiornik do oczyszczania biologicznego jest szczelny, stworzony z tworzywa sztucznego i wzmocniony lub z kompozytów z włóknem szklanym. Dzięki temu jest wytrzymały na duży nacisk, dlatego może być zamontowany pod podjazdem, na którym jeżdżą samochody czy w miejscu, gdzie później urządzony zostanie ogród lub plac zabaw dla dzieci.
Wybór sposobu odprowadzania ścieków powinna poprzedzać wnikliwa analiza geologiczna. Kolejna sprawa to dobór pojemnika o odpowiedniej wielkości oraz badanie gruntu. Dopiero posiadając powyższe dane, można przygotować wykopy pod biologiczną oczyszczalnię ścieków. Jego wymiary zależne będą od wielkości zbiornika a głębokość usytuowania od wyjścia kanalizacji z budynku. Po ułożeniu rur kanalizacyjnych zamontowany zostanie zbiornik oczyszczania biologicznego i osadnik. Bardzo ważne podczas montażu przydomowej oczyszczalni biologicznej jest ułożenie rur ze spadkiem zapewniającym grawitacyjny spływ ścieków.
Aby przydomowa oczyszczalnia biologiczna działała bez zarzutu, warto dobrze przygotować wykop oraz wypoziomować i zabezpieczyć zbiornika włazem betonowym. Przed podłączeniem instalacji trzeba dokładnie wyrównać grunt. Kolejną sprawą jest podłączenie jednostki sterującej oraz montaż systemu odprowadzania oczyszczonych ścieków.
W zależności od rodzaju wybranego procesu oczyszczania cena za projekt z montażem może wynieść od około 7 do 15 tysięcy złotych. Dodatkowo zakup preparatów do usuwania osadów z osadnika glinianego oraz preparatów antybakteryjnych to koszt 200 zł rocznie.
Pochodząca z przydomowej oczyszczalni biologicznej woda pozbawiona jest nieczystości stałych, jednak zawiera mnóstwo związków mineralnych i organicznych. Dlatego może być zastosowana do oczka wodnego oraz do podlewania roślin ozdobnych i trawnika. Można też zdecydować się na budowę studni głębinowej. Jeśli w pobliżu działki przebiega naturalny ciek wodny, taki jak rzeka albo rów kanalizacyjny, to istnieje możliwość odprowadzenia wody z biologicznej oczyszczalni właśnie do niego. Oczywiście pod warunkiem uzyskania pozwolenia wodnoprawnego, a także uiszczenia opłaty skarbowej i innych kosztów, takich jak okresowe badania składu odprowadzanych nieczystości.
Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków Hybrydowe
Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków Biologiczne
Zagospodarowanie Wody Deszczowej
Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków Fluoidalne
Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków Indran
Przydomowe Oczyszczalnie Ścieków Tunelowe
Przydomowe Oczyszczalnie Drenażowe
BIURO: ul. Malwowa 3
62-200 Gniezno
ul. Chociszewskiego 47/2
62-256 Poznań