Oczyszczalnia biologiczna — dlaczego warto rozważyć jej wybór?

oczyszczalnia biologiczna primeko

Przydomowa oczyszczalnia ścieków to świetne rozwiązanie nie tylko dla wielu domostw położonych na terenach niepodłączonych do kanalizacji. To świetny zamiennik dla szamba ze względu na wygodę, zalety użytkowania i koszty eksploatacji. Dlaczego warto zdecydować się na przydomową oczyszczalnię biologiczną?

 

Dlaczego oczyszczalnia biologiczna to świetne rozwiązanie?

 

Oczyszczalnia biologiczna to gotowy zestaw składający się ze zbiornika, pompy, sprężarki oraz zespołu sterującego. Tego typu oczyszczalnia jest tania i łatwa w eksploatacji. A do tego nie wymaga dodatkowego zastosowania biopreparatów.

Przydomowa oczyszczalnia ścieków nie jest chwilową zachcianką, a inwestycją, która ma służyć przez lata, dlatego warto dopasować ją do swoich potrzeb. Jest wiele rodzajów i typów oczyszczalni, dziś najbardziej popularnymi stają się oczyszczalnie ekologiczne i oczyszczalnie biologiczne.

 

Oczyszczalnia biologiczna — co to takiego?

 

Biologiczna oczyszczalnia ścieków jest nowoczesnym sposobem oczyszczania nieczynności płynnych. Wykorzystuje bakterie tlenowe do usuwania zanieczyszczeń ze ścieków. Nie tylko jest bezpieczna dla środowiska, ale także zużywa niewielką ilość energii. Po dwóch tygodniach od jej uruchomienia zyskuje sprawność. Natomiast oczyszczanie ścieków odbywa się w obrębie jednego urządzenia. W przeciwieństwie to tego typu rozwiązania tradycyjne oczyszczalnie wymagają zamontowania osadnika i drenażu rozsączającego. Oczyszczalnia biologiczna jest efektywnym rozwiązaniem i ekonomicznym rozwiązaniem. A pozyskana w ten sposób woda może służyć na przykład do podlewania roślin ogrodowych.

 

Różne rodzaje oczyszczalni biologicznych

 

Oczyszczalnia biologiczna wybierana jest najczęściej w przypadku małego metrażu działki. Istnieją jej trzy rodzaje: ze złożem biologicznym, z osadem czynnym i hybrydowe (łączące dwa wcześniej wymienione rozwiązania).

 

Zalety i wady posiadania przydomowej biologicznej oczyszczalni ścieków

 

Niezaprzeczalnie biologiczna oczyszczalnia ścieków to doskonały wybór ze względu na niskie koszty użytkowania oraz przyjazność dla środowiska naturalnego. Jedną z jej zalet jest możliwość odprowadzania ścieków do gleby. Jej wybór pozwala obniżyć rachunki za wodę o połowę, a efekcie to rozwiązanie znacznie tańsze w użytkowaniu niż comiesięczny wywóz szamba. Wśród kolejnych benefitów z jej wyboru jest szybki zwrot z inwestycji i brak brzydkiego zapachu szamba. Jej wadą jest wysoki koszt inwestycji, który w kolejnych latach jednak przekłada się na niższe rachunki za wodę oraz formalności związane z budową oczyszczalni.

 

Mimo iż utrzymanie oczyszczalni biologicznej nie jest drogie, to korzyści w postaci oszczędności można dostrzec dopiero po pewnym czasie ze względu na koszt jej wybudowania. Niech Cię to nie zniechęci, gdyż po kilku latach użytkowania koszty związane z oczyszczaniem ścieków staną się niewielkie. A najlepsze rozwiązania w kwestii przydomowej oczyszczalni ścieków zaproponuje Ci firma Primeko, która specjalizuje się w oczyszczalniach biologicznych.